PLAVO-BELA ISTORIJA

Sve o klubu...i fudbalu uopšte...
User avatar
Cevopan
junior
junior
Posts: 306
Joined: Sun Sep 11, 2011 2:09 pm
Location: У биртији...

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Cevopan »

Sledece godine obelezava se 100 godina od osnivanja fudbalskog kluba Dinara iz Knina.Posebno ce slaviti tamo Hrvati,ali i Srbi kod nas u Beogradu nazalost zbog nemogucnosti da se proslava obavi u Kninu.Ono sto je interesantno je sto je Ilija Petkovic nas bivsi fudbaler (i selektor reprezentacije) potekao u Dinari Knin.

Image

Sa 19 godina dolazi u Beograd i oblaci dres Romanticara u kojem ce provesti 16 sezona.Igrao je takodje i u sezoni 1965/66 kada smo osvojili kup.Za beogradske plave odigrao je 417 utakmica i postigao 68 golova.Trebalo bi se jos napomenuti da je bio proglasen za najbolje krilo a zbog svoje eksplozivnosti u igri dobio je nadimak "Tajfun sa Karaburme".Karijeru fudbalskog strucnjaka poceo je kao sportski Direktor OFK Beograda,a od 1990 do 1993 bio je i nas trener.

Evo nekih old skul slika iz kraja sedamdesetih i osamdesetih godina iz FK Dinare Knin.

Image
Image
Image

Stadion danas..

Image

Inace i boje su promenjene.Glavne boje nisu vise crno bele vec crveno plave.
1911. године основан је један клуб,који ће у наредном периоду исписати најлепше странице српског фудбала,тај клуб живи и дан данас. . .

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

bas sam se iznenadio kad sam video grb... ovo d kao dinamov, pa prefix NK... jel se u Kninu fuzbal zvao nogomet ili fudbal? a bilo je jos igraca iz dinare kod nas...
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

User avatar
Cevopan
junior
junior
Posts: 306
Joined: Sun Sep 11, 2011 2:09 pm
Location: У биртији...

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Cevopan »

I nasi su ga zvali nogomet,tako su te reci ostale i prihvatile se,iako su u samom klubu do 1995. najveci uticaj imali upravo Srbi.
Koji jos igraci ako moze da se zna :) ?
1911. године основан је један клуб,који ће у наредном периоду исписати најлепше странице српског фудбала,тај клуб живи и дан данас. . .

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

bas me zanima kako su zvali pre komunjara...? i zanima me grb Dinare pre 1945. godine... zna se da su Srbi bili najvecde komunjare... bas sam se iznenadio da su Srbi tamo fudbal zvali nogomet... kako su zvali ovi preko brda u bosanskoj krajini... sigurno fudbal da mu jebes mater... a igralo je nekoliko igraca, ne znam tacno koji sve, ali na prvu loptu to su Dzepina i mislim da je i manislavic iz Dinare... Bukarica ne znam da li je dosao iz Dinare, znam da je on iz Benkovca ili njegove neposredne okoline...
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

User avatar
zoffmann
junior
junior
Posts: 145
Joined: Thu Sep 15, 2011 1:00 am
Location: Opstina Zarkovo

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by zoffmann »

Cale mi je iz Knina pa cu da ga pitam....inace verovatno se klub i pre rata zvao Dinara jer je to planina kod Knina na koju su svi tamo da kazem ponosni,a sto se tice tog NK,sve zavisi da li su svi klubovi u Hrvatskoj morali da imaju to NK jer su se nalazili na teritoriji Hrvatske,pa i samim tim morali fudbal da nazivaju nogomet? I to cu pokusati da saznam.
Tramvaj 12--Omladinski Stadion

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

pa sigurno se i pre rata zvao Dinara, a zanima me kakav je bio predratni grb i jel bio loptacki/fudbalski/nogometni...?
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

i da... naravno i Niksa Djujic i mislim Goran Pupovac...
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

User avatar
Cevopan
junior
junior
Posts: 306
Joined: Sun Sep 11, 2011 2:09 pm
Location: У биртији...

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Cevopan »

Mislim da se zvao nogometni i tad,jer je za to podrucje uvek bio karakteristican takav jezik i takvi izrazi.Tako da Srbi u Krajini imaju iste neke reci ko Hrvati,a neke su pokupili od njih,jednostavno ljudi tu zive odnosno ziveli su,a sada samo mali broj njih.Mada ni to ne mozemo reci da su pokupili ako se uhvatimo cinjenice da su vecina hrvatskih reci i jezika,uzeto iz srpskog,kao sto je tisucu (rec za hiljadu) stara srpska rec.Tako i nogomet (rec koja je za nas slovene pribliznija) nego fudbal koja je uzeta sa strane.

Sto se grba tice to ne znam.Nije Knin nikad sto se finansijske situacija i ekonomske bio napredan grad,odnosno bogat.I u to vreme,taj mali kninski klub ne znam ni dal je imao boje neke karakteristicne odnosno grb.Sigurno su nesto usivali na dresove,ali sta,ostaje pitanje dok se ne nadju neke slike ili preradjene grafike pre 1945. godine.
1911. године основан је један клуб,који ће у наредном периоду исписати најлепше странице српског фудбала,тај клуб живи и дан данас. . .

User avatar
Cevopan
junior
junior
Posts: 306
Joined: Sun Sep 11, 2011 2:09 pm
Location: У биртији...

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Cevopan »

O Kninu i NK Dinari...

http://www.novossti.com/fotke/607/Feljton1.jpg

Kninska “Dinara” je sportski i sociološki fenomen koji vrijedi opisati . Treba odgovoriti na pitanje kako je jedan mali nogometni klub, iz maloga grada, gdje je uvijek bilo svega više nego novca, uspio da se kroz sto godina održi i da u tom periodu odigra preko 2.500 utakmica, postigne oko 3.000 golova, a da njen dres kroz vijek nosi više od 700 mladića, među kojima je bilo i asova svjetskoga formata.

Praška nogometna škola

Sportska enciklopedija Leksikografskog Zavoda Hrvatske “Miroslav Krleža”, bilježi da su 1906. godine “mladići u Kninu igrali uz Krku igru sa loptom”. Godine 1912. u lokalnim novinama “Crvena zastava” koje je pokrenuo stolar Parać, bilježi se da je osnovano Društvo za gimnastiku, sport, atletiku i loptanje. U istim novinama se spominje i to da se od 1911. godine u gradu igra hazena, ali o “fuzbalu” nema nikakvih naznaka.

Milan Amanović, sin kninskog trgovca i predsjednika kninske općine Dušana Amanovića, student trgovačke akademije u Pragu, dolazeći na ljetni raspust 1913. godine, donio je u svom prtljagu i kožnu nogometnu loptu. To nije prva lopta koja je stigla “pod tvrđavu”, ali je svakako najznačajnija. Amanović je “fuzbal” otkrio u Pragu gledajući Slaviju i bio je očaran tom igrom.

Po dolasku u Knin, u junu 1913. godine, okupio je grupu vršnjaka, prijatelja i susjeda. Među njima je bio i Nikica Tilić, koji je prethodne godine osnove nogometne igre savladao u Splitu. Uz Milana Amanovića i Nikicu Tilića, poseban entuzijazam za novu igru pokazivao je njihov vršnjak Ante Škarica, i moglo bi se reći da su oni zapravo bili pokretači prvih nogometnih utakmica koje su se igrale na Fratarskoj njivi, mjestu gdje se danas nalaze zgrada kninske opštine, suda i najveća osnovna škola.

Igralo su i na njivi Milakuša, koja danas ne postoji jer je davno nasuta, a na njoj izgrađena kninska teretna željeznička stanica. Kad su obučili dovoljno mladića osnovnim vještinama i pravilima nogometne igre, trojac, Amanović – Tilić – Škarica, odlučili su da osnuju klub i 29. jula 1913. registrovali su ga dajući mu zvučno ime – NK “Lav”. Za tu priliku su sašili i prve dresove, pa su igrali u tamnocrvenim majicama i crnim šorcevima.

Knin tada nije imao srednje škole i sva ta sportska mladež se početkom jeseni vraćala u mjesta školovanja. Njihovim odlaskom nogometna igra je zamirala do sljedećeg ljeta.

No, sljedećeg ljeta započeo je Prvi svjetski rat.

Gavrilo Princip, vršnjak kninskih fudbalskih pionira, sarajevski srednjoškolac, čiji je pradjed rođen u kninskom selu Polača (prezivao se Čeko), a koji se odselio u nedaleki Obljaj kod Bosanskog Grahova, pucao je na prestolonasljednika krune Habzburga, Franca Ferdinada i tako zapalio “bure baruta” što je preraslo u globalni, svjetski sukob.

U dokumentima nalazimo da su Milan Amanović i njegovi prijatelji 1915. godine odlučili da promjene ime kluba, pa su ga nazvali NK “Lastavica”.

Klub je dobio nove klupske boje i amblem. Lastavica je nosila crno bijele majice i crne šorceve, a kao rezervnu varijantu imala je bijele majice uz crne gaćice. Crno je simbolizovalo otmjenost, a bijelo čistoću. Takve klupske boje su zadržane sve do 1995. godine.

Odmah iza “Hajduka”

U vrijeme osnivanja prvog nogometnog kluba, grad Knin, odnosno njegova gradska jezgra, imala je tek dvije i po hiljade stanovnika. Uski građanski sloj činili su državni činovnici, zanatlije i trgovci. Živjelo je tu i nešto gradskog proleterijata, dok je malobrojno radništvo i brojno seljaštvo živjelo u okolini, na obodu grada. Uz sami grad su sela Kninsko Polje, Vrpolje, Golubić, Kovačić, Vrbnik, Potkonje, Biskupija, Markovac, Orlić, Žagrović i Oćestovo, gdje se nogomet također ubrzo “primio” i igrao.

Knin je, zahvaljujući željezničkoj prugi, koja je prošla prema Splitu 1888. godine, dobio dobru vezu sa svijetom i to se odrazilo na ukupan život mjesta. Muška djeca iz bogatijih familija odlazila su na školovanje van Knina, sve do Beča, Pešte, Praga i Bratislave. Kad bi ljeti dolazili na školske praznike, donosili su uvijek nešto novo i neobično. Zahvaljujući prometnoj povezanosti i omladini koja se školovala po svijetu, pratili su se trendovi u društvenom životu i nije slučajno da je upravo nogomet u Dalmaciji zaživio istovremeno u Splitu i Kninu, a onda se odatle proširio na druga mjesta u Dalmaciji. Knin je, naravno, bio uvijek manje značajan od Splita, pa se kroz tu relaciju može gledati i odnos “Hajduka” i „Dinare”.

Opravdano, “Hajduk” je dobio u nogometnoj historiji neusporedivo značajnije mjesto od onoga koje je dobila “Dinara”. Imao je veće mogućnosti za razvoj i postizao neusporedivo bolje rezultate.

Nogomet se širi

No, to ne umanjuje “Dinarine” zasluge u razvoju nogometa u Sjevernoj Dalmaciji, Lici i dijelu bosanske Krajine. Po uzoru na NK “Dinaru” nastao je čitav niz klubova u okolnim mjestima. Spomenimo drniški DOŠK, “Rudar” iz Siverića, NK “Velebit” iz Benkovca, “Uvac” i “Borac” iz Drvara, “Polet” iz Srba, NK “Velebit” iz Gračaca, “Jedinstvo” iz Donjega Lapca,”Visočicu” i “Radnik” iz Gospića, NK “Šator” iz Glamoča, FK “Krajišnik” iz Grahova. Da nogomet nije stigao u Knin tada kad je stigao, kasnio bi i u spomenutim gradićima još bar desetak godina. U prilog toj tvrdnji i zbog poređenja, dodajmo da je u Šibeniku, koji je veći od Knina, i sa značajnijom gradskom tradicijom, prvi nogometni klub (“Osvit”) registrovan tek 1932. godine, mada je osnovan 1923. i bio “Dinarin” drag partner i sportski rival.

Nogomet u Šibeniku kasnio je deset godina u odnosu na Knin. Prag je zapravo istinsko rodno mjesto nogometa u Dalmaciji, i bez praškog iskustva dalmatinskih studenata, istorija nogometa u Dalmaciji bi drugačije izgledala.
1911. године основан је један клуб,који ће у наредном периоду исписати најлепше странице српског фудбала,тај клуб живи и дан данас. . .

User avatar
Cevopan
junior
junior
Posts: 306
Joined: Sun Sep 11, 2011 2:09 pm
Location: У биртији...

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Cevopan »

Malo sam se namucio ali sam nasao...Majica fudbalskog kluba Dinara Knin iz vremena RSK.Pravljene su negde za vreme formiranja Republike Srpske Krajine znaci okvirno pre 20tak godina.Znaci,kada su nasi hteli autonomiju i zapoceli ujedinjenje srpskih mesta u Republiku Srpsku Krajinu,pocele su da se stampaju nase novcanice,cirilicni fontovi su se uveliko koristili i slicno.Sigurno je i jedan od tih razloga i menjanje grba i naziva nogometnog u fudbalski klub Dinara.

Sve u svemu,jako je tesko doci do saznanja o klubu Dinari,ali se moze uociti da je grb pre drugog svetskog nama za sad (ali trazicu jos) nepoznat.Posle drugog velikog rata,koristi se ovaj grb sto smo vec pokazali

Image

Stvaranjem Republike Srpske Krajine radi odbrane naseg naroda pocetkom devedesetih,sticanja autonomije i odredjivanjem Knina kao njenog glavnog grada grb fudalskog kluba (i ime) Dinara se menja sa NK Dinara u FK Dinara.(iako su i Srbi prihvatili od ranije taj naziv nogomet jer se na tom podrucju tako govorilo).

Image
Image


I na kraju,zauzimanjem grada Knina kroz agresiju,i uspostavljanjem hrvatske dominacije u tom gradu,prave se grbovi Dinare poput ovakvog koji ostaju na snazi i dan danas(ovde se vidi da su promenjene boje,nisu vise crno bele nego crveno plave,ali je vraceno ono latinicno D,koje je posle 2. sv. rata dominiralo sve do devedesetih godina).


Image

Jednostavno ono sto je karakteristicno za Dinaru opisano je u tekstu iznad,pored toga bitno je naglasiti da je osnovan 1913,u velikom vremenskom razdoblju boje su bile crno bele,karakterise ga jos i slovo D (cirilicno ili latinicno) na grbu.
Drago mi je sto su odredjeni poznati igraci OFK Beograda potekli iz Dinare,jednog malog kluba,sa promenljivom istorjijom,ali za ono podrucje vrlo znacajnog,mozda cak dosta znacajnijeg za nas Srbe,nego za kroate.
1911. године основан је један клуб,који ће у наредном периоду исписати најлепше странице српског фудбала,тај клуб живи и дан данас. . .

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

Evo intervjua sa Terzom iz 2001. godine koji je izasao u sasvim pristojnom projektu, klupskom casopisu Romantik...

Image

Image
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

iskopao guardian! pismo iz 1941... ne znam zasto nije upisana i peta nasa titula...

Image

Image
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

User avatar
Belgrade Style
junior
junior
Posts: 139
Joined: Sat Sep 17, 2011 10:43 am
Location: Сива сенка беле тврђаве

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Belgrade Style »

Занима ме да ли неко зна нешто о Веслачком Клубу Београд. Другар, који иначе сад ради у једном ресторану у оквиру веслачког клуба Црвена Звезда, каже да се на том месту налазио ВК Београд, а да је управа спортског друштва Црвена Звезда после рата, клуб буквално преузела и преименовала, слична прича као и са БСК Београд.

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

tacno je da je na tom mestu bio VK Beograd, ali nije bio u sportskom drustvu BSK-a!
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

Od sekcija u sportskom drustvu BSK je imao Fuzbalsku, boksersku, hazenu, laku atletiku, musku i zensku (to je atletika a teska je npr. boks, hrvanje), tenisere, bicikliste, a za vreme rata se obrazovala i ping pong, kosarkaska i sak sekcija...

Posle rata u OSD Metalac, kasnije BSK i OSD smo napravili musku i zensku basket sekciju, fudbalsku, hokejasku, rvacku, musku i zensku rukometnu, sahovsku, tenisku, biciklisticku, dzudo i atletsku... ukinute su vremenom rvacka, hokejaska i mislim muska rukometna... zenski okk mislim da i dalje postoji...
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

Post Reply