PLAVO-BELA ISTORIJA

Sve o klubu...i fudbalu uopšte...
NOZDRVA
senior
senior
Posts: 661
Joined: Mon Aug 27, 2007 4:08 pm

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by NOZDRVA »

a sta je sa BASK-om sa careve cuprije koji je osnovan 1903. godine ??? BASK - Beogradski amaterski sportski klub
РОМАНТИЧАР ВЕЧНО!

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

to je veoma skakljivo pitanje i ne bih sa sigurnoscu nista mogao da kazem o tome ali me strasno zanima da to saznam...elem nas prvi fudbalski klub - beogradski SOKO je osnovan 1903. FK Backa je osnovana 1901, ali ipak treba uzeti u obzir da je tada Subotica bila u okviru austrougarske, sto naravno ne mora nista da znaci i treba je gledati kao nas najstariji klub...cak je i u njihovom prvenstvu uzela zavidnu ukogu...no ipak u samostalnoj drzavi Srbiji prvi osnovani klub bio je SOKO kao deo fiskulturnog drustva...
Soko je bio jedan od nasih najboljih klubova ali samo pre I sv. rata...posle rata pao je u zapecak, te je menjao i terene (njegov prvi teren je bio na kosutnjaku, u stvari prvi pravi teren jer je pre toga bio na potesu bare Venecije i to je prvi pravi stadion koji je imao tribine u Srbiji)...
posle je krenuo da menja i imena i na kraju su ga i ugasili u periodu oko pocetka II sv. rata...posto je promenio nekoliko imena ugasen je pod imenom BASK...e sad da li je danasnji BASK nalednik Sokolla trebalo bi to jos istrazivati...u glavnom u knjizi cika Dacine uspomene sam procitao da je poslednji teren na kome je BASK (Soko) igrao bio uz reku kod elektricne centrale ali da je klub ugasen do kraja rata...
Elem, u svojoj kolumni - http://ofkbeograd.net/index.php?id=185 Misa Krstic pominje Od predratnih vodecih timova ostavljen je Hajduk posto je bio na Visu sa partizanima, BASK (zbog streljanog Milutinca) ali je bačen u potsavez, i Vojvodina koja je promenila u početku ime u Sloga.
pitacu ga za to i vezu Milutinca sa BASKOM je nisam nesto zeleo previse da ispitujem istorijat naseg najveceg rivala :) i da li sadasnji klub moze da ponese nasledstvo Sokola...
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

User avatar
SpongeBob schwammkopf
piće
Posts: 2004
Joined: Fri Sep 02, 2005 3:00 pm

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by SpongeBob schwammkopf »

Booze Brothers wrote:to je veoma skakljivo pitanje i ne bih sa sigurnoscu nista mogao da kazem o tome ali me strasno zanima da to saznam...elem nas prvi fudbalski klub - beogradski SOKO je osnovan 1903. FK Backa je osnovana 1901, ali ipak treba uzeti u obzir da je tada Subotica bila u okviru austrougarske, sto naravno ne mora nista da znaci i treba je gledati kao nas najstariji klub...cak je i u njihovom prvenstvu uzela zavidnu ukogu...no ipak u samostalnoj drzavi Srbiji prvi osnovani klub bio je SOKO kao deo fiskulturnog drustva...
Soko je bio jedan od nasih najboljih klubova ali samo pre I sv. rata...posle rata pao je u zapecak, te je menjao i terene (njegov prvi teren je bio na kosutnjaku, u stvari prvi pravi teren jer je pre toga bio na potesu bare Venecije i to je prvi pravi stadion koji je imao tribine u Srbiji)...
posle je krenuo da menja i imena i na kraju su ga i ugasili u periodu oko pocetka II sv. rata...posto je promenio nekoliko imena ugasen je pod imenom BASK...e sad da li je danasnji BASK nalednik Sokolla trebalo bi to jos istrazivati...u glavnom u knjizi cika Dacine uspomene sam procitao da je poslednji teren na kome je BASK (Soko) igrao bio uz reku kod elektricne centrale ali da je klub ugasen do kraja rata...
Elem, u svojoj kolumni - http://ofkbeograd.net/index.php?id=185 Misa Krstic pominje Od predratnih vodecih timova ostavljen je Hajduk posto je bio na Visu sa partizanima, BASK (zbog streljanog Milutinca) ali je bačen u potsavez, i Vojvodina koja je promenila u početku ime u Sloga.
pitacu ga za to i vezu Milutinca sa BASKOM je nisam nesto zeleo previse da ispitujem istorijat naseg najveceg rivala :) i da li sadasnji klub moze da ponese nasledstvo Sokola...
Sadasnji Bask i nije bas najdirektni naslednik Sokola/Bask-a...Naime u posleratnom periodu je FK Senjak preuzeo tradiciju i ime predratnog kluba i to ne pre sredine 50-ih...Inace je najpoznatiji igrac predratnog BASK-a bio Milovan Jaksic...ili El Grande Milovan, golman nase reprezentacije na SP u Urugvaju 1930. gde je dobio nadimak...
Image

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

aha, a Milutinac se pred kraj prebacio u Soko...
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

NOZDRVA
senior
senior
Posts: 661
Joined: Mon Aug 27, 2007 4:08 pm

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by NOZDRVA »

au al je zamrseno... ali koliko znam sadasnji BASK sa careve cuprije uzima da su oni osnovani 1903. godine sada da li je to legitimno ili ne ne znam... a jel postoji jos uvek taj FK Senjak?
РОМАНТИЧАР ВЕЧНО!

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

Image
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

User avatar
Usamljeni hashishar
ken vi touk abaut d biznis...
Posts: 6179
Joined: Tue Dec 27, 2005 2:10 am
Location: Kasha
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Usamljeni hashishar »

Jesi to iskopao knjigu ili samo naslovnu?

User avatar
voja 10
terijer
Posts: 1902
Joined: Mon Oct 31, 2005 10:47 am
Location: divlji zapad

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by voja 10 »

u biblioteci grada je nema :(
"un poco con la cabeza de Maradona y otro poco con la mano de Dios"

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

[QUOTE=kasina;57724141]... ima slika Clash :) i bilo je već podosta ovde, samo se mora malo prelistati :) ...


... do ove sam se ipak dočepao na aukciji - valjda mi nisu uvalili :lol: ...


Image


... dve izvanredne Vukomanove ...


Image


Image


... sledeće četiri je postovao Putnik ...


Image


Image


... stadion Jugoslavije 1932. godine ...


Image


Image


... listamo sportsku stranu Politike ...


... 25. januar 1932. godine ...


Image


... 31. januar 1932. godine ...


Image


... 7. maj 1934. godine ...


Image


... ovo bi trebalo da je neka beogradska ekipa, što bi rekao gosn. Miloš - ali koja i gde ? ...


Image


... a za ovu kažu da je BSK oktobra 1943. godine :dunno: ...


Image[/QUOTE]

[QUOTE=kasina;57724465]... sledeće četiri su sa e-bay-a, motaju se već duže vreme i nije neka otimačina za njima ... inače piše - BSK ...


Image


Image


Image


Image[/QUOTE]
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

evom malo hazenasica...zenski predratni popularni sport...

[QUOTE=mzupanc;57778287]Image

Hazena na BSK 1936.[/QUOTE]
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

[QUOTE=vukoman;57760319]Добро јутро!

Немам потписе за ове фотографије.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Поздрав![/QUOTE]

malo i o Sokolu...ipak jer to nas prvi srpski klub...

[QUOTE=kasina;57761451]... da nastavimo u istom stilu - fudbalska euforija se nezaustavljivo zahuktava :nuts: ...


Image


... nešto je i preteklo :) ... najstarije uređeno beogradsko fudbalsko igralište - mali stadion Sokola u Košutnjaku izgrađen 1903. godine ... mislim tako sve piše, a moguće da je ovo tek - početak licitacije :lol: ...


Image


... dragi naši ženskaći :), ovo ipak traje samo dobrih mesec dana, misli se od prvog do poslednjeg zvižduka, proći će to brzo - moj vam je savet da primenite onu - Ako ih ne možeš pobediti, pridruži im se :lol: ...

... Dobro jutro :) ...[/QUOTE]
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

User avatar
Usamljeni hashishar
ken vi touk abaut d biznis...
Posts: 6179
Joined: Tue Dec 27, 2005 2:10 am
Location: Kasha
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Usamljeni hashishar »

Slike su odlicne...neke sam prepoznao od ranije..ima i slika reprezentacije...a, za onu prvu ipak mislm da je uvaljena...jer nema one tribine na kojoj je pokrivena i uzdignuta sredina...a i kraj je totalno nepoznat...nema sanse da je to sa Topcideskog brda..

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

[QUOTE=kasina;57811855]... istorijat fudbala i nekadašnji BSK - prelistavamo knjižicu ...


Image


Image


Image


Image


... da pogledamo i snimke sa tog meča BSK protiv BSK :) ...


Image


Image


... i još dve BSK-a ...


Image


Image



... dakle, Milovan je definitivno potvrdio da se na ovom snimku od 3. oktobra 1943. godine radi o stadionu BSK-a :) ...


Image


... odnosno istom mestu gde je posle rata nikao poznati nam Stadion JNA, koga vidimo na sledeće tri razglednice Branka Vasiljevića :) ...


Image


Image


Image


... Dobro jutro :) ... ovom jutrošnjom pričom, bar ja, privremeno zaključujem na temu BSK-a, ima i drugih klubova, a i više dana nego kobasica :lol: ...

... a lepo bi bilo kad bi nas fudbalski znanci obradovali sa nekim neviđenim fotkama na ovoj temi, pa makar one ne bile u vezi sa fudbalom, već samo - sa starim Beogradom :) ... :cheers: ...[/QUOTE]
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

[QUOTE=kasina;57875707]... ipak ... da parafraziramo - Fudbal je fudbal, a BSK je BSK :lol: ...

... i danas, prvi će nam poželeti Dobro jutro :) gosn. Miloš ...


"Niti sam ljubitelj sporta, fudbala, niti sam stručnjak za stadione, ali nađu se i takvi snimci kod mene, pa Vam za sada šaljem samo dve fotografije. Za jednu, sa tribinama mi je rečeno da je BSK ali nisam baš siguran, no zato imamo druge stručnjake da presude. Drugi snimak je sigurno mesto gde će se posle izgraditi Partizanov stadion s obzirom da se vidi crkva Sv.arhangela Mihaila, u Humskoj, građena od 1937 do 1939 prema projektu arh.Grigorija Samojlova."


Image


Image[/QUOTE]

[QUOTE=kasina;57875845]... da se pridružim i ja sa dve ... vidimo iste tribine, pa i tim u istim dresovima sa svetlom prugom kao na prvoj kod gosn. Miloša ... skinuo sam je na aukciji i u potpisu piše da se je se radi o stadionu u Beogradu 1930. godine ... pretpostavljam da za fudbalske znalce ovo mesto i klub ne bi trebalo da budu neka enigma ...


Image


... još jedan pogled na stadion JNA ... u desnom uglu vidimo soliter u izgradnji ...


http://img257.imageshack.us/i/stadionjna664322mf.jpg[/img]Image[/QUOTE]
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: PLAVO-BELA ISTORIJA

Post by Booze Brothers »

http://www.ofkbeograd.net/index.php?id=57
Istorijat OFK Beograda...pa procitajte, svi Ofkosi, a i ostali bi ovo trebali da znaju...
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

Post Reply