Makedonska navivacka scena

Sa svih ostalih navijačkih meridijana...For fans from all around the world
Post Reply
HeNRy
novajlija
novajlija
Posts: 15
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:28 pm
Location: Gjorce

Makedonska navivacka scena

Post by HeNRy »

Значи тука ќе дискутираме за навивачката сцена во Македонија

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Post by Booze Brothers »

da prebacimo dosadashnje postove u odgovarajucu temu...
HeNRy wrote:http://www.youtube.com/watch?v=a7MXs0ImJTA
Здраво на сите до форумов. Ова е клип од гостувањето на Лавови Ѓорче во Тетово. Уште клипови и слики од Лавови допрва следуваат. Инаку оваа година Лавови прославуваат 15 години од своето постоење.
HeNRy wrote:Слики од Лавови на гостувањето на Градски против Вардар. Да се знае кои се Лавови
http://img115.imageshack.us/img115/1810/1vt8.jpg
http://img147.imageshack.us/img147/7766/10vw4.jpg
http://img180.imageshack.us/img180/2325/3ef4.jpg
ps. Не ми оди српскиот па затоа пишувам на македонски. Се надевам дека нема да има некаков проблем.
celtic wrote:Ne beri gajle , razbiramo ..nee golema razlika ... :D
Napishi malo vishe o vashoj grupi ..koliko vas ima , da li idete na sva gostovanja ili samo bliza i sve vezano za vashu grupu...
i da , dobro doshao
HeNRy wrote:Благодарам на разбирањето и за гостопримството. Оваа сезона беше релативно послабо од минатата. Значи лани беше многу подобро навивањето иако со бројноста бевме малку повеќе. Лани вреди да се издвои со Шкендија дома,околу 350-400 Лавови со оглед на просторот на трибината на која се сместени(тој дел собира 200 души)Вардар,исто така 400 души,Работнички 300 души,потоа следуваа и натпревари со помали екипи на кои не бевме под 200 души. Значи бројот лани се движеше од 200 до 400 Лавови на домашен терен. На гости,повторно Вардар 300 Лавови сместени на Јужна,Кичево 70 души,Тетово 80 души,најдоброто гостување во Прилеп со околу 250 души(во последниве 2-3 сезони не сум забележал некој да отиде во толкав број во Прилеп) и Кратово на полуфинале од Куп исто така 80 души. Оваа година бројот на домашен терен се одвиваше од 150 до 250 души. Значи дома малку послабо навивање,но имаше две добро гостувања на Градски,со Вардар,тоа се сликите што ги ставив и Работнички 150 души. Оваа година за одбележување е дека се направи гостување и до Кратово(70 души) и Тетово 120 души,односно 2 автобуси(досега немало организирано гостување од страна на некоја група)каде имаше фрки со полицијата. Сепак како најголем успех може да се каже дека е финалето на купот каде имаше негде околу 1200 Лавови. Тогаш беше стварно најдоброто нешто од Лавови(ќе ставам слики). Да не мислите дека ова е некој лага туку тоа е според бројот на поделени карти на овие натпревари(иако не сум дел од Лавови,многу добро се знам со воџата на Лавови). Сепак има уште работа,фалат транспаренти,нови песни итн. Имаше и мал сукоб со управата еден период па се протестираше,но речиси сигурно е дека ќе има гостување на секоја утакмица надвор од Ѓорче.
ps.Христос воскресе и за многу години нека е
HeNRy wrote:Секој што сака да дознае нешто повеќе за Лавови нека ми прати PM.
Посете ја и страницата на Лавови и блогот на навивачите.
http://www.lavovi.150m.com
http://www.fcmakedonijagp.blog.com.mk
Booze Brothers wrote:video sam slike sa Vardarom...odlichne su...a gde Makedonija igra svoje utakmice...? jel su mirni oni tamo na Saraju...? :D jedan nash iz ekipe ima rodjake na Djorce Petrovu pa nam je malo pricao o situaciji...
mozesh li da opishesh malo trenutnu situaciju oko Makedonske scene...koje grupe su aktivne...? i kakvi su vam odnosi sa ostalim grupama u gradu...?
HeNRy wrote:Македонија своите натпревари ги игра во населбата Ѓорче Петров која се наоѓа во Скопје,нешто како на пр.Земун или Нови Београд како што е во Београд. Стадинот има капацитет од 2000 седишта и може да се пофалиме со одлична инфраструктура и како прв клуб во Македонија кој има вештачка трева. Во Сарај не е мирно,има проблеми. Инаку навивачката сцена во Македонија е катастрофална состојба. Кога на дерби утаикмици ви одат по 3000 гледачи што можете да очекувате. Активни навивачки групи во Македонија се:Лавови,Комити,Чкембари,Мајмуни,Шверцери,Војводи,навивачите на Шкендија,Романтичари и Илири.
Booze Brothers wrote:e za Ilire nisam chuo...znachi Shkembici se aktivirali...koja je to ekipa...oni stariji ali je to skroz druga ekipa...?
HeNRy wrote:Па може да се каже дека има и постари членови и помлади членови меѓу Чкембарите. Дома се собраа во голем број против нас,за разлика од нас кои бевме околу 30 души во Битола и тоа во сопствена режија. Требаше да има 4 автобуси,многу членови планираа одење во Битола,но во последен момент се отпадна. Инаку за односите,Шверцери и Војводи се во втора лига па би ги одвоил. Со Комити има мали провокации и се останува на тоа,Чкембари,се знае ривалството меѓу Скопје и Битола па на првиот натпревар сакаа тепачки со нас. 700 души на 30 :roll: . Мајмуните лани почнаа да не каменуваат а кога се очекуваа во Ѓорче не дојдоа и кога треба да дојдат навивачите на Шкендија тогаш атмосферата е најзагреана :twisted:
Booze Brothers wrote:hvala na pojashnjenju...a ko su Iliri...? neki albanski klub mozda? vidim ima 4-5 albanskih klubova...
HeNRy wrote:Илири се навивачи на Башкими. Во нашата лига има 4 албански клуба:Ренова,Шкендија 79,Башкими и Влазрими.
Booze Brothers wrote:vidim i zastavu komita...jel to anti siptar trip...?
HeNRy wrote:Лани ние,односно Македонија одлучуваше дали Победа и Вардар или Шкендија и Вардар ќе играат во евро-куповите. Доколку победиме ние,тоа и се случи,со оглед на тоа дека бевме 2 во првенството Вардар игра во УЕФА Куп а Победа во Интертото Куп,доколку Шкендија победеше Шкендија идеше во УЕФА Куп,а Вардар во Интертото. Поради тоа Комитите дојдоа со нас и заедно навиваа. Покрај Комити имаше и други навивачки групи. Одлична атмосфера кој оддамна се нема случено.
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

HeNRy
novajlija
novajlija
Posts: 15
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:28 pm
Location: Gjorce

Post by HeNRy »

Еве уште една слика од финалето. Оваа слика е на крајот на натпреварот каде се слави победата на Шкендија во финалето на купот :twisted:
http://img90.imageshack.us/my.php?image ... b4cmc4.jpg

HeNRy
novajlija
novajlija
Posts: 15
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:28 pm
Location: Gjorce

Post by HeNRy »

Еве во кратко да ве запознаам со тифо-сцената во Македонија. Ќе зборувам реално. Значи тифо-сцената во Македонија не е највисоко ниво во моментов. Не е исто сега и пред неколку години. Има мал број гледачи на стадионите,тифозите не се собираат во голем број и нема тензии пред натпреварот. Има некои работи кои би можеле да се издвојат,но таквите работи навистина се мали. Кај сите има недостатоци,и тие треба што побрзо да се отстранат ако сакаме да одиме напред. Со неколку слики од групи кои се активни и групи кои не се активни би се обидел да ве доближам до Македонската навивачка сцена.

HeNRy
novajlija
novajlija
Posts: 15
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:28 pm
Location: Gjorce

Post by HeNRy »

Еве уште еден клип од Лавови на гостувањето во Кратово минатата недела. Клипот е со лош квалитет. Сниман е од мобилен и сниман е оддалеку и одстрана.
http://www.youtube.com/watch?v=syuePbCGNKE

IEROLOHITES 3
ludiloooo luuudilaaaaaaaaaa
Posts: 371
Joined: Thu Oct 27, 2005 11:49 pm
Location: Beograd

Post by IEROLOHITES 3 »

Video sam slike Lavova na Gradskom stadionu,veoma simpaticno izgleda,koliko ima Lavova u proseku kod kuce?
Od srca,srcu...

HeNRy
novajlija
novajlija
Posts: 15
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:28 pm
Location: Gjorce

Post by HeNRy »

Лавови,во просек на домашен терен се собираат околу 200 до 350 души. Тоа е стандардот наш,на Градски пошто е стадионот голем може да се случи да отидеме и по 400 души,али бројката се движи околу тоа.

IEROLOHITES 3
ludiloooo luuudilaaaaaaaaaa
Posts: 371
Joined: Thu Oct 27, 2005 11:49 pm
Location: Beograd

Post by IEROLOHITES 3 »

Pa to je maltene vise nego Komita!
A sta se desva u Makedoniji?
Sta je sa Vojvodama,Kumanima,Sejmenima,Fantomima,Vampirima,Falngom,Patkarima,Ribarima,Gemiidzima,Vinarima,Lozarima,Bagerima...dali te grupe jos uvek postoje?Ako imas neke fotke,stavljaj ih ovamo!
Od srca,srcu...

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Post by Booze Brothers »

i kraterima i kraterima... :wink:
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

HeNRy
novajlija
novajlija
Posts: 15
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:28 pm
Location: Gjorce

Post by HeNRy »

Хехе друже гледам дека си добро информиран околу навивачките групи во Македонија. Надвор,вон границите на нашата земја се знае за Комити и Чкембари како најголеми навивачки групи во Македонија. Меѓутоа тоа не е така. Комити идат на годтувања,на домашен терен не знам колку точно се собираат(со Пелистер дома беа 400 души,и секоја чест на Комити кога играа со Работнички дома,600 души) и гостување во Битола.450 души. Меѓутоа кога играат против нас на Градски не знаеш која екипа е домаќин. Дали Македонија или Вардар. Значи кога ќе дојдат во Ѓорче 350 души,како што ние бевме на Градски тогаш велам дека Комити се најдобра група во Македонија. Чкембари се собираат во голем број на домашен терен,меѓутоа немаат остварено гостување. Војводи се активни исто и Фаланга. Според мои информации Рибари почнале да се активираат,Кумани нема за кого да навиваат(сите клубови се во пониски рангови)Сејмени,Вампири,Паткари,Гемиџии,Винари(на напреварот на Градски со Русија го имаше нивниот транспарент)Лозари итн не се активни барем досега. Што се однесува до Лавови,тие потекнуваат од многу специфична населба,Ѓорче. За време на војната на улиците на Ѓорче Петров(доколку сакате да одите во Тетово мора оттука да пројдете) постојано имаше протести и беше кршено се што припаѓа на шиптарите. Порано и кога сакаше да дојде некоја шиптарска екипа тогаш утакмиците ги губеа уште пред влезот во Ѓорче. Е сега не е така,иако има уште луѓе патриоти дури и повеќе од порано,но градиме имиџ на голем клуб па затоа.
ps.Ќе има слики

HeNRy
novajlija
novajlija
Posts: 15
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:28 pm
Location: Gjorce

Post by HeNRy »

Booze Brothers wrote:i kraterima i kraterima... :wink:
И кратерите не се активни :wink:

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Post by Booze Brothers »

a reprezentacija...ide li se na gostovanja...i koje ekipe prate reprezentaciju...?
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

HeNRy
novajlija
novajlija
Posts: 15
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:28 pm
Location: Gjorce

Post by HeNRy »

Да и за репрезентацијата се оди на гостување,претежно Комити и Војводи се тие што ја бодрат репрезентацита на гостување. Кога репрезентацијата игра дома тука се Комити,Војводи,Чкембари,некои членови на Лавови во сопствена режија,Романтичари и тие се тие.

HeNRy
novajlija
novajlija
Posts: 15
Joined: Sun Apr 08, 2007 3:28 pm
Location: Gjorce

Post by HeNRy »

Се што ве интересира за тифо-сцената слободно прашајте а ако ве интересира нешто за Лавови тогаш пратете PM.

IEROLOHITES 3
ludiloooo luuudilaaaaaaaaaa
Posts: 371
Joined: Thu Oct 27, 2005 11:49 pm
Location: Beograd

Post by IEROLOHITES 3 »

Daj slike na site grupi.Stare,nove nema veze!
Evo za tebe nesto,i za ostale naravno!
Image
ImageImage
ImageImage
8)
Od srca,srcu...

Post Reply