Makedonska navivacka scena

Sa svih ostalih navijačkih meridijana...For fans from all around the world
Post Reply
Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

Вардар: OФК Београд 2:5 (0:2)

Oчајна игра на нашиот Вардар денес. 6 утакмица по ред без победа.
На трибина околу 600 Комити. Навивање до 85 минута одкако разочарани од очајните резултати и гневни на управата сите кои беа присутни на стадионот си заминаа во 85 минута.
Запалени неколку димни, бакљи и две пароли.

Имаше 5 гостински навивачи кои навиваа речиси целиот натпревар. Имаа и транспарент закачено на северната трибина.
Еве неколку слики повеќе во галеријата.
Image
Image
Image
Image
Image

User avatar
Džo
senior
senior
Posts: 650
Joined: Sun Aug 07, 2011 1:25 pm
Location: uz reku

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Džo »

lep stadion
Nemam smisao za raspolaganje života.

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

http://komiti.org/galerija/index.php?sf ... jk2YmZjODQ

Повеќе слики од вчера на линкот.

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Booze Brothers »

Image

Image

Image

Komitite sasvim dobri... Oko 550-600... Akustican i lep stadion pomaže da solidno zagrme i navijali su skoro sve vreme... Izbor pesama ok, malo old skul sfrj u pojedinim trenucima... mislim na prozivke igracima, sudiji... :) Igrajte pederi... :) Jebe se majka siptarima, malo piro i tako... izasli pet minuta pre kraja što ja lično nešto i ne podržavam, njihova stvar... ono sto sam snimio da su im ovi panduri totalno neorganizovani... bar oni sto nisu maskirani...
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

03.04.2013 ФК Вардар - ФК Работнички (1-2)
И покрај големите проблеми и несогласување на половина од групата Комити кон новото раководство на самата група, сепак се собра една добра бројка на луѓе. Солидно навивање 90 минути.

Image

Image

Image

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Booze Brothers »

koji su vam ovo dimovi, ili kako vi kazete, cadni kutii... cudni neki, to ste palili i protiv nas... neki sivi, kao iy dimnjaka i auspuha da su...
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

Booze Brothers wrote:koji su vam ovo dimovi, ili kako vi kazete, cadni kutii... cudni neki, to ste palili i protiv nas... neki sivi, kao iy dimnjaka i auspuha da su...
Наша изработка се димните и затоа таква е бојата и премногу мирисаат кога ќе се запалат.
Сакавме да испробаме и да видиме како делуваат, но набргу ќе се променат и можно е да не се прават вакви во иднина.

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Booze Brothers »

ok, home made znaci...
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

Овој 1ви Мај ќе остане запаметен, невидена работа се случи на Градскиот Стадион. Се играше натпреварот Вардар-Шкендија, полуфинале од купот на Македонија.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... GElZJACgQc[/youtube]

ОВА Е СТРАШНО ШТО СЕ СЛУЧИ ДЕНЕС... ОВА Е САМО МАЛ ДЕЛ ОД ТОА ШТО СЕ СЛУЧУВАШЕ...

ДЕЛ 1:
На стадионот мизерија немаше ниту 300гледачи се на се, управата треба да се запраша зашто народот несака да го гледа Вардар и со што придонеле за да привлечат луѓе на стадион?
Дали со катастрофалниот термин 1ви Мај, 18,30 часот или пак со тоа што цело Скопје недели уназад шпекулираше дека натпреварот е наместен?
Да потсетиме само пред еден месец на истиот стадион, истите тимови, истите играчи играа и резултатот беше 6-1. Дали и овој пат проработе штелата па според Рамковен Шкендија беше пуштена во финале?
Резил за Скопје, резил за Македонците, резил за играчите!!!

ДЕЛ 2:
Трагедијата да биде уште поголема пред крај на натпреварот сосема непотребно се наредија огромен број на специјалци пред трибината видно исфрустрирани поради тоа што на празник мора да се на работа поради нас, а навивачите видно изнервирани поради лошиот резултат на Вардар, се разменија вербални пцовки по што истите специјалци и полицајци начекаа село без кучиња, односно празен стадион и на сила влегоа на навивачката трибина при што тепаа кого стигнат, не гледајќи дали се тоа деца или девојки. Трагедијата да биде поголема откога излеговме од трибината, специјалците излегоа надвор од стадионот да се допресметаат со нас, по што може да се види дека бевме дел од голема намештаљка, многу членови бркани до своите домови и тепани како во Комунистичко време.Многу членови приведени!

Која беше потребата полицијата да се нареди пред нашата трибина и кого бранеа од нас кога стадионот беше празен?
Која беше целта да се излегува надвор и да се бара додатна рчка?
Отсекогаш сме биле праведни и со прави идеали, ова денеска што се случи беше само еден дел од Македонскиот синдром на самоуништување !

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »


User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Booze Brothers »

jos da nadjem meni omiljene kratere i to je to... doduse ovo je reosnovana grupa Bageri... dajte stare bagere...
aerodrom sk wrote:Специјално за Батлера желели би да претставимо једну малу групу у рангу кратера,рибара,паткара итд. односно БАГЕРИ ИСТОК из Македонске Каменице који навијају за клуб САСА (истоимени рудник у близини). Основне боје су зелена и црна уз белу као помоћну и повремено златну као симбол величине клуба и групе.

Стадион је стандардни бетон, значи никако столице или нешто друго, чисти бетон уз травицу која расте из њега.

Image

Ради се још на маркетингу и отстрањивању страних дресова са трибине, тек су почели ...

Image

А овде се може видети и један од старијих багера који покушава да помогне новим клинцима. Десно наравно неизбежна Чегијевка, евергрин који фурају и нове генерације.

Image

Они не каскају за околином па се и код њих може видети девојке у првим редовима ...

Image

Стандардни поступак мање групе када се диже ударни транс као мини-шеталица ...

Image

Ултра 8-)

Image

Напетост на терену је проузроковала мањи застој навијања али ритам бубња још увек одјекује...

Image

Бонус слика, грчки стил и анархичне кретње по огради

Image

:mrgreen:
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

24.05.2013 - ФК Вардар - ФК Шалке 2:3

Околу 1.000 Комити заедно со околу 150 навивачи на Шалке сместени на нашата западна трибина.
Збратимените групи само потврдуваат дека братството е вечно и силно како челик.
Задоцнивме на почетокот и на стадионот влеговме дури во 15. минута, но веднаш му дадовме посебен шмек на мечот, затоа што до тој момент дуелот се играше како во театар. Пиротехника од наша страна заедно со Ултрас ГЕ.
Големите натпревари на Вардар и овој пат се покажа дека неможе да пројдат без инциденти, па така специјалната полицијата повторно влета на нашата трибина со цел да "решава" и да воспоставува ред и мир внатре во самата група. Истите беа одбиени од страна на навивачите и се повлекоа. Неофицијални слики и видео од инцидентот.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

ImageУтре чека повторно ново дружење како и изминативе денови со браќата од Германија. :D

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

24.05.2013

Албумот со слики од натпреварот со Шалке и официјалното видео.

http://komiti.org/galerija/index.php?sf ... E5ZGNhYjg1


Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

02.06.2013

Финишираше и нашето фудбалско првенство. Во натпревар кој директно одлучуваше за титулата, натпревар кој значеше да се биде или не за сите Скопјани,Комити,Македонци... Вардар успеа да го одбрани трофејот од минатата сезона. Декласиран беше тимот на Турново, во добар натпревар, одлично издание на трибините Вардар покажа дека е Македонска гордост и бренд.
Исто така да се напомене дека во истиот ден освоивме трофеј и во домашното ракометно првенство победувајќи го Металург во исто решавачки последен натпревар.
Се на се, одличен ден за црвено-црните. Идеме од почеток:

Image

ВАРДАР - Турново (2:0) 5:0

Околу 1.700 Комити на Запад. Добро навивање, кореографија проследена со многу димни и бакљи. Големо славје на трибините за и по завршувањето на натпреварот.
Влегување во терен по завршување на мечот, од радост се трчаше почесен круг на патеката, се извади голот,мрежата и се однесе на трибини... Немаше крај на нашата радост. :D

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Останати линкови со слики од порталите кои вреди да се погледнат:

http://new.fkvardar.mk/GalleryPictures. ... lleryId=27

http://www.mkd.mk/sport/fudbal/vardar-j ... a-kruna-vo

http://www.mkd.mk/galerii/eden-e-vardar ... najdobar#1

http://www.ekipa.mk/News.aspx?newsId=17735

http://dnevnik.com.mk/default.asp?ItemI ... 34DAB1B0BF

Видео:

Целта е јасна. Да се продолжи и догодина вака, со исто темпо, без штедење за нашиот Вардар! Тука не застануваме, не очекува убаво лето... Квалификации за Лига на Шампиони. Се надеваме дека и таму ќе продолжиме да победуваме и претставиме Македонија во најдобро можно светло.
НАПРЕД ВАРДАР! :)
______

Ракомет:
ВАРДАР - Металург 22:19

Веднаш по завршување на фудбалскиот натпревар се упатвиме во спортската сала Кале каде во тежок натпревар за Вардарци, со многу тензија сепак го добивме тоа што го посакувавме. Голема победа над ривалот и освојување на трофејот.
Околу 1.700 Комити во салата Кале.
Славјето продолжи и овде.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Фудбалерите на Вардар во „Кале“ донесоа среќа и за ракометарите.
http://www.ekipa.mk/News.aspx?newsId=17737

Поздрав до наредна прилика и нареден натпревар. :)
КОМИТИ СКОПЈЕ 1987

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

Пред крајот на оваа сезона 2012/2013 направивме неколку нови графити.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Post Reply