Makedonska navivacka scena

Sa svih ostalih navijačkih meridijana...For fans from all around the world
Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

16.07.2013
Стеауа Букурешт - ВАРДАР Скопје

Од железничката станица во Скопје, каде и првично беше нашиот собир тргнавме околу 03:30 по полноќ. 4 Автобуси и 2 комбиња, околу 300 Комити заминаа за Букурешт. На границите немаше посериозни проблеми и задржувања... лесно поминавме иако очекувавме сосема друг епилог.
По пат расположение на ниво... иако го промашивме патот т.е. сите возачи го промашија патот сепак по 12 саати возење пристигнавме на границата во Романија. Тука бевме задржани додека да се соберат сите автобуси околу 1 саат се вкупно... Потоа во колона со јака полициска придружба (специјални единици) бевме придружувани и по пат од некои 45 минути пристигнавме во Букурешт.
Во центарот на градот провокации по улиците, но ништо страшно и не дојде до никаков контакт ниту пак застанавме од причина што тоа не беше возможно поради полицијата.
Пред стадионот стигнавме 1 саат пред натпреварот. Веднаш почнаа проблемите. Дечките кои запалија бакли веднаш по симнување од автобус беа уапсени, специјалната полиција беше спремна максимално. Ригорозни мерки беа превземени, дури 5 пати бевме претресувани додека да се влезе на стадион.

После излезе проблем со картите. Управата наша не обезбедила карти, па имаше некоја конфронтација со член на управата кој дојде да не информира за картите, ама повеќе беше пцуен отколку што некој преговараше со него. Се договоривме да платиме за карти од по 4 евра. Пари се извадија од некаде, дали беа дел од парите од управа кои беа префрлени за 2-та бусда или дел од парите кои беа вишок од што собиравме за автобусите, незнам, ама требаше сите да доплатиме по 2 евра. Дадовме сите пари и отиде преговарачот да земе карти.

На влез во арената, каде што беше нашиот сектор, ние првите што влегувавме, една нивна екипа не ’поздрави’ со грчко знаме, па настана гужва со обезбедувањето и полицијата. Двете нивни групи не беа ништо посебно, на моменти грмеше цел стадион. Без разлика на играта и резултатот, пеевме цело време, на моменти и грмевме, па затоа и ни свиреше цел стадион за да не се слушаме.

Слики на следниов линк:

http://komiti.org/galerija/index.php?sf ... mJjODlhMDM

Официјалното видео моментално е во изработка и за краток период ќе биде објавено. Еве некои линкови од инцидентите пред и за време на натпреварот.


http://www.kurir.mk/sport/fudbal/123671 ... ese-Komiti

http://www.mkd.mk/sport/fudbal/pogledne ... -bukuresht

http://www.mkd.mk/sport/fudbal/navivach ... naa-foto#1

http://www.dolce-sport.ro/fotbal/uefa-c ... dar-22970/

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

Официјален извештај од нашиот сајт:

http://komiti.org/%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0 ... 0%B0%D1%80


Match report: Steaua Bucuresti: VARDAR SKOPJE

http://www.ultras-tifo.net/match-report ... 2013-.html

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

23.07.2013
ВАРДАР - Стеауа

Реванш натпреварот, кој долго го очекувавме сепак не помина воопшто во најдобар ред за нас и нашата група.
КОМИТИ во бројка од 600 навивачи во кортео тргнавме накај стадион... Кога се стигна пред стадион новото обезбедување кое е задолжено за натпреварите на ФК Вардар, правеше детални контроли врз нас навивачите. Трпението се повеќе се губеше, и настана гужва пред влезовите.
Ситуацијата ескалираше, за да групата од 600 навивачи се пресмета со специјалната полиција. Војната (слободно можам да кажам) траеше околу 20 минути. Полицијата употребуваше солзавци, топовски удари, шокови, спрејови за да ја растера масата на навивачи. Тоа наиде на огромен гнев кај Комити и обичните фанови на Вардар, па дури и на минувачите околу стадионот. Се фрлаше со се што ќе се најдеше пред пат... столови, бакљи, петарди.
Полицијата почна да апси и да тепа по жени, деца.. млади или стари без да направи разлика. Страшни сцени вчера пред стадионот во Скопје.
Уште еднаш на дело се покажа неспособноста на Полицијата, кога се во прашање навивачи! Повторно пробаа со бруталност и сила да ги решат проблемите.
КОМИТИ воопшто не ни влегоа на стадион, немаше ни официјален транспарент на групата. На нашата трибина имаше само неколкумина кои влегле претходно порано на стадионот.
Толку очекуваниот спектакл се претвори во крвопролевање пред стадион. КОМИТИ сепак не го дочекаа реваншот со Стеауа. Но, ние тука не застануваме! Се надеваме на подобри и посветли денови за групата. Не се предаваме, и покрај се одиме цврсто за нашите идеали.
Подоле можете да видите дел од случувањата.

http://maxim.mk/vojna-na-filip-vtori...mbi-i-pendreci

http://www.ekipa.mk/News.aspx?newsId=19070


Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

Домашно видео... вреди да се погледне.

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

Неколку од Комити беа на вчерашниот натпревар ШАЛКE:Паок и одземаа транспарент на циганите.
Image

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

Војната против полицијата продолжи и на овој натпревар...

ВАРДАР - Металург 07.09.2013

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

ВАРДАР:Барселона (Ракомет) 21.09.2013

Околу 1.000 КОМИТИ на овој натпревар. Одлично навивање во текот на целиот натпревар пропратено со кореографија.

Видео и слики:Image

Image

Image

Image

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

14.10.2013 Mеталург:ВАРДАР - Ракомет

Image

Image

Image

Image

Image

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

ВАРДАР - Металург, реванш. 24.11.2013

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

01.03.2014, ФК Напредок Кичево - ФК ВАРДАР 0:1

Конечно по 1 сезона пауза и бојкот на натпреварите на ФК Вардар, КОМИТИ се вратија на трибина. Несогласувањето со старата управа и обезбедувањето на нашата трибина се минато. Нова управа, нов почеток. Иако старата управа правеше се за да не уништи заедно со полицијата, КОМИТИ беа истрајни и успеавме да издвојуваме победа!

Од Скопје тргнавме 4 автобуси, 1 комбе и 4-5 коли. Бројка од околу 300 КОМИТИ. Солидно навивање целиот натпревар, извадени над 25 нови мотки проследено со димни бомби. Неколку пати беше прекинуван натпреварот поради националистички скандирања.

Image

Image

Image

Image

Image

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

Официјално видео од гостувањето.

User avatar
Tehnodrom_BU
uvlik
Posts: 1017
Joined: Sun Oct 18, 2009 11:22 pm
Location: ....docice DAN, kad ce nas GRAD, ponovo biti PRVAK....

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Tehnodrom_BU »

lepo izgleda tribina . . . /)/}

Ultra'Skopje
novajlija
novajlija
Posts: 47
Joined: Mon Feb 11, 2013 6:56 pm

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Ultra'Skopje »

ВАРДАР - Пелистер 09.03.2014

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

User avatar
Booze Brothers
glavni internet kezualac Srbije...
Posts: 36044
Joined: Wed Sep 07, 2005 3:40 pm
Location: Singidunum 44°48'51.26"N / 20°29'52.15"E
Contact:

Re: Makedonska navivacka scena

Post by Booze Brothers »

Фино, а можда боље да стојите на горњем делу трибине... Колико је било Шкембарите? Значи и они се боре за нов стадион..
'63. OFK Beograd-Juventus 2-1
Image
Ofka till I die
Nezvanični sajt OFK Beograda
Sačuvajmo Omladinski stadion!

Post Reply